Back to top

Výhody nízkoenergetického montovaného domu

Výhody nízkoenergetického montovaného domu v porovnaní s bežným domom spočíva hlavne v tepelnoizolačných schopnostiach - nižšej spotrebe energie. Prienik zimy a únik tepla je minimálny, a preto vykurovanie je minimálne, čo pocítite pri prepočte vašich  financií. Drevené panely montovaného domu, ktoré sú vyplnené tepelnou izoláciu z minerálnej vlny vám zabezpečia skvelú izoláciu hluku z vonkajšieho prostredia. Pomer ľahkej konštrukcie a vysokej pevnosti umožňuje navrhnúť základovú dosku ľahšiu ako pri bežnom tehlovom dome, tým je základová doska aj lacnejšia. Montované domy majú rýchlu výstavbu, čiže od úplného vyzretia základovej dosky vám stavbu na kľúč odovzdáme do 4 mesiacov v každom ročnom období. Obvodová stena domu s drevenou konštrukciou má menšiu hrúbku ako bežný dom a tým získame väčší vnútorný priestor.

 

VÝHODY KVH HRANOLOV

  • Materiál je vysušený – pri správnom zabudovaní ich netreba ošetrovať proti drevokazivým hubám a hmyzu. Naviac, počas sušenia je vysokou teplotou sterilizovaný od možných zárodkov biotických škodcov.
  • KVH hranoly sú tvarovo stále. To znamená, že sa už nekrúti a nepraská.
  • Hranoly sú hrúbkovo a šírkovo egalizované (majú po celej dĺžke rovnakú šírku a  výšku). Táto vlastnosť je dôležitá pre dokonalú rovinosť stien drevostavieb, ktoré sa po opláštení veľkoplošným materiálom nikde nevyduje. Dĺžka sa najčastejšie uvádza 13m kvôli preprave, ale výrobcovia sú schopní dodať i dĺžky prevyšujúce 20m. Hmotnosť materiálu je vďaka suchému stavu nižšia a je tak možné naraz previezť väčší objem. 
  • KVH hranoly sú hoblované a majú zrazené hranoly. Pre pohľadové použitie ich stačí len prebrúsiť a ošetriť povrchovou úpravou.
  • KVH hranoly sa bežne vyrábajú do prierezu 100/240. Pri väčších rozmeroch môže dojsť i cez vysušený stav, ku krúteniu a praskaniu dreva. Preto sa pre väčšiu dimenziu používajú buď hranoly DUO/TRIO (dva alebo tri k sebe zlepené KVH hranoly). Pre väčšiu dimenziu ako 240/240 sa už používajú BSH hranoly. 
  • KVH hranoly sú vďaka vyššej pridanej hodnote materiálu drahšie ako bežné rezivo z píly. Nutné je však podotknúť, že pokiaľ by ste chceli rezivo z píly vysušiť, ohoblovať a zraziť mu hrany, dostanete sa na vyššiu cenu ako za KVH a ešte budete mať hranoly kratšie a s vadami.